Fluturele-Molie Reloaded. :)))
A mai fost mai noi in vizita in toamna lui 2022. Am scris despre el pe blog in 02.10.2022, in insemnarea cu titlul Fluturele-Molie
in pelerina de toamna.
Il stim, deci nu ne-a surprins, asa cum au fost surprinsi bucurestenii de valul de fluturi-molie care i-a invadat in perioada asta, ca urmare a migratiei lor dinspre Africa spre Europa, mai spre nord, unde temperaturile sunt mai suportabile.
Filmuletul de mai jos este de ieri, iar pozele sunt din toamna lui 2022, ca sa-l vedeti cum arata, caci ieri n-a mai stat si la un foto-shooting. :))
Am vazut ca pe internet circula pozele unor molii cu antene gen evantai, care ar fi invadat Bucurestiul. Nu stiu, molia noastra nu a avut antene. A fost un Fluture-Molie frumos colorat si prietenos. Ceea ce va dorim si voua. :)))
Azi dimineata, dupa cafea, mi-am inceput activitatea cu primele poze ale zilei: cu crinii mei frumosi, care sunt la cea de-a 5-a zi de cand i-am primit de la Adrian.
Cupa cea mai mare, prima inflorita dintre ele, s-a trecut, am taiat-o, dar continua bobocii sa se deschida unul dupa altul, la fel de frumosi, de mari si plini de petale - au flori batute, adica au un numar dublu de petale (12) fata de crinii obisnuiti (6).
Apoi am plecat la plimbare cu gandul ca azi aveam sa bifam ultimul cules de flori de soc din acest an. Cam al 9-lea, daca nu ma insel, dupa ce am avut doua zile de pauza motivata. :))
Tufele de soc erau azi in toata splendoarea lor, pline cu flori inflorite. Se vede ca le trece sezonul, caci polenul nu mai curgea din flori ca in urma cu doua zile, cu atat mai mult dupa ploile de ieri dupa amiaza.
Se mai anunta inca trei zile cu ploi, deci florile se vor trece si mai repede, se vor scutura, asa ca pot spune ca am exploatat la maxim fereastra optima pentru a aduna florile de soc
Cu adevarat abia azi am avut cea mai mare captura de flori, caci ne-am intors acasa cu cele patru pungi ticsite de flori, de abia le tineam sa nu se rastoarne din ele.
Batul cu carlig, instrumentul minune cu care am reusit sa ajung si la cele mai inalte crengi pline cu cele mai mari si mai bogat inflorite palarii de flori, va intra de azi in concediul de oddihna binemeritat pana anul viitor. Probabil il vom duce in boxa, caci un asa instrument valoros nu se arunca, ci se pastreaza cu sfintenie pana la urmatoarea utilizare. :)))
In concluzie, ziua de azi am dedicat-o Ceremoniei de Inchidere a Culesului Olimpic de Soc Montan. :)))
Pentru a avea unde sa intind la uscat si florile de azi, a trebuit sa le strang pe cele deja uscate, din balcon. Am mai completat in caserolele de dinainte, in care florile uscate se mai lasasera, apoi am mai umplut altele, astfel incat, am reusit sa numar 11 caserole medii si 2 caserole mari (deci, cam 15 caserole medii, grosso-modo).
Mai am doar 5 caserole medii goale, deci cele culese azi, dupa uscare, sper sa-mi incapa in ele, altfel.... nici nu mai stiu unde le voi depozita. :)))
Dar nu-mi fac eu astfel de griji acum. :))))
Gasesc eu solutii! :)))
Dupa ce am eliberat locul, am inceput sa aduc, pe rand, cate o tava cu flori proaspete, le-am taiat coditele (asa se usuca mai repede), le-am fotografiat, apoi, le-am rasfirat in strat uniform peste tot suportul.
Astazi stratul de flori puse la uscat a fost mult mai gros decat pana acum, caci au fost mult mai multe flori culese deodata si, in plus, nici n-am mai pus flori la uscat pe tavi, ca in zilele anterioare. Am constatat ca se usuca mult mai repede pe suportul de uscat rufe, peste care am pus mai intai steagul Romaniei (sic!!) si apoi, peste el, cateva foi rupte dintr-un calendar mai vechi, foi din hartie cerata, lucioase.
Materiarul subtire si matasos din care e facut steagul asigura o aerisire rapida de jos in sus, iar foile de hartie cerata contribuie si ele la o ventilare rapida a umezelii din flori, la o uscare uniforma, dar si la o adunare usoara a polenului care se mai scutura in timpul uscarii.
Pana acum, aceasta solutie mi s-a parut cea mai eficienta. In plus, este si foarte fotogenica! :)))
Dupa ce am terminat cu florile de soc, m-am ocupat si de maceratul de rostopasca, ce-a de-a 3-a serie din aceasta luna, cu care am hranit florile din ghivecele din balcon. L-am strecurat, l-am diluat cu un pic de apa, apoi l-am turnat in ghivece.
Pot spune ca activitatile de gradinarit primavaratic au luat sfarsit pentru acest an. Nu stiu ce activitati de gradinarit varatic s-ar putea ivi anul acesta, probabil nici una, caci le-am cam facut pe toate deja.
Se anunta de saptamana viitoare acel val de canicula super fierbinte, cu peste 34-36 grade Celsius in Bucuresti, dar si cu 24-26 grade Celsius la noi la munte. Ceea ce inseamna un disconfort termic prea mare pentru ambele zone.
Este adevarat, noi ziua avem padurea, care ventileaza canicula, iar noaptea avem temperaturi montane, cele care ne obliga sa ne invelim chiar si vara cu pilote, oricat de ciudat ar suna asta pentru cei de la campie.
Asa ca, acestea fiind spuse, Jocurile Olimpice de Gradinarit Primavaratic de Iunie Montan au luat sfarsit. :)))
Steagul Romaniei a fost arborat ca fiind al castigatorilor! :)))
23.06.2026
***
Autor: Liliana Pașcanu
Notă copyright:
Blogul "Oglinzile Sufletului" este protejat
de legea drepturilor de autor. Toate textele și poeziile publicate pe acest
blog sunt creația autorului acestui blog, respectiv, Liliana Pașcanu, cu
excepția celor care au altă specificație, la care este menționată în mod
explicit sursa.
Te rog să nu reproduci texte sau pasaje din conţinutul
blogului fără acordul expres al autorului, indiferent de suportul fizic sau
electronic, cu excepţia limitelor legale de citare pentru situaţii de promovare
sau recenzii, cu menţionarea sursei.
Îţi mulţumesc că recunoşti, apreciezi şi sprijini
creativitatea şi unicitatea!
Îţi doresc lectură plăcută!
Cu drag,
Liliana Pașcanu
*
PRECIZARE IMPORTANTA: Toate textele si
poeziile mele sunt creatia mea exclusiva, fara nici o influenta, interventie,
corectie, rearanjare, sugestie sau inspiratie obtinute prin AI (Inteligenta
Artificiala). N-am accesat niciodata AI, ChatGPT si nici o platforma sau
aplicatie de AI pentru a-mi scrie textele/poeziile, nu ma intereseaza aceste
facilitati, n-am intrebari pentru AI si nu am nevoie de ajutor in a-mi scrie
textele sau versurile. Am cap, minte, un vocabular destul de bogat si
inspiratie pe puterile mele. Tot ce emit sub numele meu imi apartine exclusiv.
Scriu pe acest blog din iulie 2012, deci de 14 ani, cu
peste 13 ani inainte de accesul publicului la AI.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Interior, exterior.
Inspiratie, expiratie.
Impresie, expresie.
Ganduri, cuvinte.
Oglindire.
:)